Робітник фермерського господарства
Загальні поняття
Робітник фермерського господарства - працівник, зайнятий виробництвом сільськогосподарської продукції і продуктів тваринництва.
Фермерство - виробництво сільськогосподарської продукції і продуктів тваринництва на основі сучасних технологій, організація переробки, зберігання і збуту с/г продукції.
Історія створення фермерських господарств:
Зародження фермерства як особливої форми агроформувань в Україні припадає на 1989-90 рр. У 1991 р. їх налічувалось 2,7 тис. га, а загальна площа сільськогосподарських угідь становила 52,5 тис. га. Найбільшого поширення в цей час фермерство набуло у Західному регіоні. Це було зумовлено багатоукладністю сільського населення, хутірським розселенням, збільшенням розмірів присадибних ділянок та низкою інших чинників.
В Україні, як і в більшості високорозвинутих країн світу, в аграрному секторі домінує сімейна форма господарювання. Про це свідчить той факт, що майже 75% фермерських господарств у нашій державі засновані на праці однієї сім'ї, близько 25 % - двох-трьох сімей і тільки невелика кількість - на базі більше трьох сімей.
Особливості роботи:
Порівняно з особистими селянськими господарствами, ферми мають значно більші наділи; високий рівень механізації праці; дотримуються вимог технології виробництва; застосовують інновації та сучасні технології; мають налагоджені зв'язки з банками, страховими компаніями, іншими суб'єктами господарювання; мають краще інформаційне забезпечення; вищий рівень кваліфікації та освіти працівників.
Фермерство - це дуже ризикована справа, в ній багато що залежить не від людини, а від погоди, ринку і його величності випадку. Однак, добре організоване фермерське господарство може приносити великі прибутки.
Основними перевагами ферм над іншими формами сільськогосподарських підприємств є:
- висока мотивація та відповідальність фермера (прибутковість);
- структура управління (проявляється у відсутності проміжних управлінських ланок, оскільки в одній особі поєднано власника і виконавця, який прямо зацікавлений у прибутковості та ефективності свого господарства);
- простота організаційної структури, яка сприяє підвищенню ефективності виробництва та досягненню певних соціальних цілей;
- відсутність плинності кадрів та інших кадрових проблем
- вищі прибутки і рівень рентабельності, ніж в інших сільськогосподарських підприємствах;
- максимізація якості продукції;
- швидкість і гнучкість реагування на потреби ринку, яка надає фермерським господарствам ринкові переваги над конкурентами;
- широкі можливості у напрямку кооперування;
- соціальні переваги (фермерське господарство відповідно до своєї виробничої основи створює єдині умови життя для всіх членів сім'ї).
Вимоги до індивідуальних рис
Фермер повинен володіти такими рисами, як висока працездатність, фізична сила і витривалість, уміння працювати навіть в несприятливих погодних умовах (наприклад, у відкритому полі в негоду). Зрозуміло, йому потрібні знання і навики, що стосуються специфіки виробництва тієї сільськогосподарської продукції, якою він займається.
Вимоги до професійної підготовки
Справжньому фермеру не обійтися без знань з рослинництва, дендрології, бджільництва, птахівництва, тваринництва залежно від напрямку роботи фермерського господарства. Необхідний також досвід роботи з сільськогосподарською технікою. Незалежно від рівня фермерського господарства, потрібні спеціальні знання з основ агротехніки, зоотехніки, ветеринарії, санітарії; способів обробки сільськогосподарської продукції; правил техніки безпеки при роботі з сільськогосподарськими машинами та інвентарем, особливості роботи з отрутохімікатами, добривами, гербіцидами, які застосовуються у сільському господарстві тощо.
Характер роботи
Праця робітника фермерського господарства належить до розряду фізичної праці середньої тяжкості. Робітниками можуть працювати як жінки, так і чоловіки різного віку. Фермер організовує та виконує широкий спектр трудових операцій, адже йому доводиться керувати машинно-тракторними агрегатами, виконувати ремонтні, слюсарні, зварювальні, будівельні роботи, займатися селекцією, збиранням, переробкою, збереженням поголів'я, заготовкою кормів, боротися зі шкідниками сільськогосподарських культур, надавати ветеринарну допомогу тваринам.
Освітня підготовка
Робітник фермерського господарства ПОВИНЕН ЗНАТИ!!!
- Правила, способи та особливості виконання сільськогосподарських і меліоративних робіт машинно-тракторними агрегатами, відповідно до вимог агротехніки та агротехнології, перевезення різноманітних вантажів;
- основи агротехніки і агротехнології сільськогосподарських культур; будову, принцип дії, експлуатаційні регулювання колісних тракторів класу до 20 кН,
гусеничних тракторів класу до 30 кН включно, сільськогосподарських і меліоративних машин, основних груп механізмів автотранспортних засобів категорій В і С, обладнання тваринницьких ферм та комплексів; технологічні регулювання сільськогосподарських машин;
- вимоги до комплектування машинно-тракторних агрегатів для виконання механізованих робіт;
- ознаки та причини основних несправностей тракторів, сільськогосподарських і меліоративних машин та автомобілів, способи їх усунення;
- системи технічного обслуговування та ремонту тракторів, сільськогосподарських і меліоративних машин, автомобілів;
- особливості обслуговування машин під час застосування хімічних засобів захисту рослин;
- правила дорожнього руху і перевезення вантажів;
- вимоги до зберігання та способи захисту від корозії тракторів, автомобілів і сільськогосподарських машин;
- основні властивості і норми витрат паливно-мастильних матеріалів;
- норми виробітку;
- зміст і правила оформлення первинних документів щодо обліку роботи тракторів, автомобілів;
- основні відомості про призначення і властивість металів та їх сплавів, неметалевих матеріалів, що застосовуються для виготовлення та ремонту деталей машин; способи і правила виконання слюсарних робіт;
- основи ринкової економіки та первинного бухгалтерського обліку ( при умові самостійного ведення господарства );
- основи трудового законодавства;
- правила догляду, випасання тварин та основні прийоми надання ветеринарної допомоги;
- основні корми, вітамінні препарати та мінеральні підгодівлі, що застосовуються в годівлі тварин;
- методи вирощування та інтенсивної відгодівлі молодняку, вимоги зоогігієни та ветеринарії щодо утримання та відгодівлі тварин;
-правила і норми охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту.
ПОВИНЕН УМІТИ:
- Самостійно виконувати сільськогосподарські і меліоративні роботи на колісних тракторах класу до 20кН, гусеничних тракторах класу до 30 кН включно, сільськогосподарських і меліоративних машинах, що агрегатуються з цими тракторами, включаючи бульдозери, відповідно до вимог агротехніки та агротехнології.
-Готувати, висівати, висаджувати посівний та посадковий матеріал (зернові, кормові, технічні, овочеві, плодово-ягідні культури тощо).
- Комплектувати машинно-тракторні агрегати.
- Виконувати транспортні роботи на тракторах, автомобілях категорій "В, С" з додержанням правил дорожнього руху та правил перевезення вантажів.
- Проводити технічне обслуговування тракторів, автомобілів, сільськогосподарських і меліоративних машин та пристроїв до них.
- Визначати та усувати несправності тракторів, сільськогосподарських машин, автомобілів. Ремонтувати, складати та регулювати вузли і агрегати середньої складності, сільськогосподарських машин, тракторів із заміною окремих вузлів і деталей.
- Проводити технічне обслуговування, ремонт, налагодження та регулювання простих машин і обладнання тваринницьких ферм та комплексів.
- Читати нескладні машинобудівні креслення, схеми, користуватись інструкціями з експлуатації машин.
- Готувати транспортні засоби та сільськогосподарські машини до зберігання.
- Контролювати витрати паливно-мастильних матеріалів на виконувану роботу.
- Оформляти первинні документи з обліку робіт на машино-тракторних агрегатах, шляхові документи. Вести інші документи первинного бухгалтерського обліку (при умові самостійного ведення господарювання).
- Виконувати ручні та частково механізовані роботи з догляду за коровами та іншим поголів'ям великої рогатої худоби. Годувати та випасати тварин, птицю. Доїти корів. Видаляти гній, прибирати приміщення.
- Брати участь у проведенні профілактичних заходів щодо запобігання захворюванням тварин. Сортувати, пакувати яйця.
- Зважувати, навантажувати та відправляти тварин на переробні підприємства.
- Додержуватися правил і норм охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту.
Перспективи
Під час проходження виробничої практики на приватних фермерських підприємствах учні вдосконалюють свою професійну майстерність, набувають нових знань та навичок. Крім того, під час практики роботодавці мають нагоду оцінити професійний рівень молодих фахівців і запропонувати їм по закінченні навчання робочі місця, а також, учні мають можливість відкрити власне фермерське господарство.
Сфера професійної діяльності:
Рослинництво:
- вирощування зернових, технічних та інших культур.
Тваринництво:
- надання послуг у галузях розведення ВРХ, розведення птиці.
Загалом, згідно статистичних даних, ймовірність працевлаштування після навчання за професією «робітник фермерського господарства» складає близько 90%. Сьогодні фахівець з цієї справи не залишиться без діла, оскільки продукти харчування потрібні в будні дні і в свята.
Споріднені професії
- слюсар з ремонту сільськогосподарських машин і устаткування;
- тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва;
- водій автотранспортних засобів;
- тваринник;
- дояр;
- робітник по вирощуванні культур у поєднанні з тваринництвом;
- робітник приватного сільськогосподарського підприємства
- робітник виробництва молока та молочної продукції
- робітник з переробки сільськогосподарської продукції.